מה זה אנדוקרינולוגיה

אנדוקרינולוגיה (Endocrinology) ענף בתחום הביולוגיה והרפואה הממוקד במערכת ההורמונלית

השאלה אנדוקרינולוגיה מה זה קשה להגייה והתשובה כיום מורכבת לא פחות לאור ריבוי התופעות הקשורות לתפקודים ההורמונליים

מה זה אנדוקרינולוגיה ואיפה היא נכנסת לתמונת חיי היומיום שלנו כאנשים בריאים ו/או כמי שחווים אי סדירות הורמונלית או תופעות קליניות הנלוות לתפקוד לקוי של המערכת ההורמונלית.

תחומי הרפואה האלטרנטיבית, נטורופתיה, רפואה סינית רפואה הוליסטית וכו' מתמודדים עם תופעות רבות הקשורות למערכת האנדוקרינית לעיתים לאחר אבחון בגלגל העין אך אנו נתמקד במשמעות המילה.

אחת התופעות המוכרות והנפוצות ביותר כיום היא חוסר סדירות בתפקודי בלוטת התריס: תת פעילות בלוטת התריס ופעילות יתר של בלוטת התריס, כאשר לשתיהן יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על התפקוד היומיומי.

לקריאה נוספת:

אז מה זה אנדוקרינולוגיה ומה מסתתר בשם המורכב?

מקורה של המילה אנדוקרינולוגיה הוא ביוונית והיא כוללת שלושה מושגים: אנדו – פנימי, קרינו – להפריש, לוגיה – מדע ובמילה אחת מדע ההפרשות הפנימיות.

כמו בתחומים רבים במדע וברפואה המודרנית אנדוקרינולוגיה הוא תחום שגבולותיו ברורים והוא עוסק בתפקודי בלוטות המערכת ההורמונלית והשפעותיהם ההדדיות עם מערכות נוספות.

המערכת האנדוקרינית מורכבת ממספר בלוטות המפרישות הורמונים אל זרם הדם ובדרך זו הן משפיעות לוויסות תפקודן של מערכות פיזיולוגיות רבות.

הבלוטות המרכיבות את המערכת האנדוקרינית משפיעות ההדדית זאת על תפקודה של זאת, כך אנדוקרינולוגיה מתמקדת גם בתפקוד הבלוטה הספציפית, אך גם בתהליכי השפעה ההדדיים של הבלוטות וכמובן במחקר וטיפול בתופעות רפואיות אשר מושפעות מתפקוד לא תקין או לא מאוזן של הבלוטות.

מה זה אנדוקרינולוגיה

איזה בלוטת הורמונים מסבירות מה זה אנדוקרינולוגיה וגבולות הגזרה שלה

  • המוכרת ביותר מבין הבלוטות היא בלוטת התריס הממוקמת בנקודת המפגש של הצוואר עם הגוף ויש המייחסים לה חשיבות על בפעילות המערכת ההורמונלית.
  • במערכת העצבים המרכזית, במוח, בחלקו התחתון ממוקמת בלוטת יותרת המוח.
  • בלוטת יותרת הכליה (האדרנל) ממוקמת בחלקו העליון של הכליה (ומכאן שמה).
  • הלבלב גם הוא בלוטה הורמונלית שאמון על שמירת רמת הסוכר.
  • בלוטות נוספות הן בלוטות אברי הרביה בלוטות ההורמונים של השחלות והאשכים.

תפקוד הבלוטות והמערכת האנדוקרינית כולה הוא דינאמי ותפקידו לווסת לנתר ולהשפיע הפעילות הפיזיולוגית בגוף.

בין אם מדובר על השפעה על חילוף חומרים ברמת התא, ויסות חום הגוף ועד ניהול ושמירה על הומאוסטזיס (התנאים בסביבה הפנימית של הגוף שלנו) שבו הוא אמור לתפקד באופן המיטבי.

שאלות ותשובות

אנדוקרינולוגיה מה זה קשור לבעיות השמנה?

המערכת האנדוקרינית (ההורמונלית) מושפעת מהתזונה ומשפיעה על חילוף החומרים ובמקרים רבים השמנת יתר יכולה להתלוות לשיבושים בתפקודי המערכת ו/או בלוטת התריס.

מתי הולכים לאנדוקרינולוג?

הולכים לאנדוקרינולוג על פי רוב לאחר שהרופא המטפל או רופא מומחה אחר חושד שהמקור הראשוני לבעיה הרפואית הוא שיבוש בפעילות ההורמונלית או תפקודי הבלוטות.

איך אנדוקרינולוג קשור לבעיות פוריות?

לתפקוד המערכת ההורמונלית השלכות ישירות ועקיפות על הפוריות ולכן כאשר יש בעייה של אחד או שני בני הזוג בתחום הפוריות הדבר יכול להיות קשור גם לחוסר איזון בתפקודי בלוטת הרבייה ו/או המערכת האנדוקרינית כולה.

האם פיברומיאלגיה קשורה למערכת האנדוקרינית?

כיום רבים גורסים כי פיברומיאלגיה יכולה להיגרם גם מהחמרה בלתי הפיכה של שיבושים בפעילות המערכת ההורמונלית, שיבושים גלויים מאובחנים או בלתי מאובחנים.

מאמרים נוספים בנושא:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *