האם גבעת העיזים בחיפה לקראת בנייה

מאבקים והתנגדויות של גופים ויחידים בעלי אינטרסים מנוגדים ביחס לגבעת העיזים דואכים

בעוד מורדות הכרמל חווה תהליכי פינוי בינוי ופיתוח אורבני מואץ על חלקו הלא בנוי של הכרמל ממשיך ומתנהל מאבק איתנים

לפי המסתמן גבעת העיזים בחיפה מגיעה אט אט לישורת האחרונה לקראת תהליכי פיתוח ובנייה לאחר אישור תוכנית רמת גוראל וכניסה לשלבי תחילת ביצוע.

לאחר שנים ארוכות של התנגדויות לבנייה הן מצד גורמים פרטיים והן מצד גורמים מוסדיים תכנוניים ואחרים נראה כי עוד פנינת טבע מתקדמת אל עבר הפיכתה לפיסת נדלן.

בהשוואה למורדות הכרמל הצפון מזרחיים, אשר מרביתם בנוי ובהם השינויים העיקריים הם תכנון והתאמות תשתית על ידי מוסדות הפיתוח העירוניים.

לצד זאת מתרחשים באינטנסיביות תהליכי פינוי בינוי אשר מלווים על ידי משרד עורך דין מקרקעין בחיפה זה או אחר שמיצג את האינטרסים הספציפיים של בעלי הנכס, או הקרקע.

גורמי שימור סביבתי והרגולטורים הממונים על שימור הטבע, אקולוגיה וקיימות אינם מעורבים בתהליכים במורדות הכרמל כפי שהם מעורבים באזורים שטרם נבנו.

גבעת העיזים

אז האם גבעת העיזים בחיפה לקראת בנייה?

כל מי שמעוניין יכול להיכנס למנהל התכנון ולעיין בתכנית 304-0207985 חפ\2169א – רמת גוראל אשר גבעת העיזים היא חלק ממנה.

תוכנית רמת גוראל המאושרת מיועדת להכיל 2,039 יחידות דיור, ומבני ציבור, מוסדות ושטחי ציבור ותשתיות בהתאם לתוכנית.
למעשה התוכנית לוקחת חלקת טבע בראשיתי שמתקיימת בו מערכות חיים וצמחים טבעית ובהדרגה מעלימה אותו מאחורי בניינים, כבישים ומדרכות לבלי חזור.

עמותת ירוק בלב אשר שמה לה למטרה להיאבק למען שימור הטבע בעיקר באזורים שעדיין לא נבנו אך גם באלה אשר קיימות לגביהם תכניות שהופקדו לאישור.

עמותת ירוק בלב משקיעה מאמצים ומלווה את תהליך אישור בניה של רמת גוראל כבר שנים ארוכות כפי שהיא פועלת באזורים אחרים של חיפה.

יש להניח כי המאבקים על תהליך הפיתוח של גבעת העיזים בחיפה יימשכו גם לאחר האישור וכניסה לתהליך הביצוע המדורג המתוכנן.

אישורים ניתנו ושלבי הביצוע כבר מתוכננים אך מצד שני, גורמי איכות ושימור הסביבה לא אומרים נואש ומתכוונים להמשיך ולעורר את דעת הקהל ולהפעיל לחץ על פוליטיקאים מקומיים ומדינתיים כאחד.

שאלות ותשובות

האם יש עדיין דרך חוקית לעצור את הבנייה בגבעת העיזים?

לא, נכון להיום (אוקטובר 2022) תכנית 304-0207985 חפ\2169א, רמת גוראל הכוללת את גבעת העיזים אושרה ואינה ניתנת לעצירה על פי חוק.

האם גורם שלטוני יכול למנוע את הבנייה על גבעת העיזים בחיפה?

כן, גורם שלטוני יכול לעכב ולדחות את תהליך יישום התוכנית אך אינו יכול לבטלה ללא תהליך מורכב וארוך שבסופה מתנוסס תג מחיר גבוה.

האם לחץ ציבורי יכול לגרום לגורמים פוליטיים עירוניים למנוע את הבנייה?

בארץ מוכרים מאבקים ארוכי שנים בהם חברו גורמי איכות הסביבה למובילי דעת קהל והביאו לשינויים, לדחיית ביצוע, שינויים ואפילו לביטול תוכניות. (ראה חוף פלמחים, שדה דב ועוד).

סביר להניח כי תוכנית רמת גוראל אכן תצא לדרך אך ניתן לקוות כי עמידתם של שומרי הסביבה על המשמר תביא לצמצום ככל האפשר בנזקי הטבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *