טיפים לטיול משפחות עם ילדים קטנים

טיול משפחתי עם הילדים הוא זמן איכות שלא יסולא בפז. לפניכם 7 טיפים שימנעו תסכול ויספקו חוויה מהנה ומגבשת.

הכן רכבך לטיולים

משפחות שנוהגות לטייל צוברות חוויות משותפות, מלכדות ומרקבות, שילוו אותן עוד שנים ארוכות במהלך החיים. וכדי שהכל יזרום ויענה על הציפיות מומלץ, לפני הכל, להכין את הרכב למשימה.

1. בטיחות – כל רכב, לא כל שכן רכב שמשרת את המשפחה לטיולים, חייב להיות מצוייד במטף כיבוי (בעברית תקנית, אגב, צריך להגיד מַטְפֶּה).

לכל מטפה יש תאריך תפוגה. לפני יציאה לדרך בדקו שהמטפה תקין ושהשימוש בו עדיין בתוקף. אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה, ולא כדאי לקחת סיכונים מיותרים.

2. לצד המטפה, מומלץ שתהיה בתא הכפפות, באופן קבוע, ערכת עזרה ראשונה. הטיול יכלול בוודאי מסלול הליכה, במהלכו מישהו מבני המשפחה עלול למעוד ולהיפצע.

מומלץ לצאת להליכה עם ערכת עזרה ראשונה – על כל צרה שלא תבוא.

3. בידור – הורים מנוסים יודעים שברכבים משפחתיים חייבות להיות מערכות מולטימדיה לרכב. אם אין לכם, מומלץ ביותר להתקין.

אם כבר חוויתם טיולים משפחתיים אתם מכירים בוודאי את רגעי התסכול שילדים קטנים מספקים בשפע: "משעמם לי", "מתי מגיעים?" ו"רוצה הביתה".

וכשזה מתחיל, וחוזר על עצמו שוב ושוב, זה יכול להוציא אתכם מדעתכם.

מערכות מולטימדיה לרכב יכולה למלא את החלל החסר בשירי ילדים. תמיד כיף לשיר ביחד ולהיזכר בימים שאתם הייתם ילדים ושרתם יחד עם ההורים.

וכמובן כמובן סרטונים מצוירים, שתמיד משמחים את הילדים, ומרגיעים אותם כששום דבר אחר לא עוזר.

לפני היציאה לדרך מומלץ להכין משחקי חברה, ואפילו חידון, כדי לגוון וליצור שיח משותף. לפניכם שני משחקי דרך פופולריים.

משחקים רבים נוספים תוכלו למצוא בגוגל תחת "משחקים לדרך בטיול".

משחק "כן ולא" – ככה זה הולך: מחליטים לנהל שיח של שאלות ותשובות. במהלך המשחק אסור להגיד כן ואסור להגיד לא. מי שנכשל – מפסיד ומתחיל את המשחק מחדש.

ארץ עיר – משחק ביתי שמתנהל בכתב בעזרת עט ונייר. במתכונת הדרכים של המשחק אפשר להשאיר את העט והנייר בבית, ובמקום לשחק עם כל הערכים, בוחרים אחד מהם:

ארץ, עיר, חי, צומח, דומם, ילד, ילדה, מקצוע, מאכל או צבע.

אחד המשתתפים אומר "א" בקול רם וממשיך בלב את שאר אותיות האלף בית. משתתף אחר עוצר אותו בשלב מסויים: STOP.

הראשון שמוצא ערך באות שנבחרה הוא המנצח; ועוברים לערך חדש ולאות חדשה.

טיול משפחות עם ילדים קטנים

מטיילים על בטן מלאה

4. שתיה, כריכים, חטיפים – כן, בסדר הזה. יום לפני היציאה לטיול הכניסו למקרר מספר בקבוקי מים. הכניסו גם כמה למקפיא, כדי שתוכלו להנות ממים קרים גם בסוף היום.

הכינו כריכים שהילדים אוהבים. כריכים אפשר לאכול במהלך הנסיעה, כך שאם אתם לא מתכננים לעצור, כריכים ימלאו את הבטן ויחסכו זמן וכסף.

אם אתם מתכננים לעצור בדרך לפיקניק, אפשר כמובן לוותר על הכריכים, או לפחות על חלקם, לשבת לאכול אוכל חם בצלחות, ולהנות מהנוף והטבע.

אם בבית, בימים של שגרה, אתם מאפשרים חטיפים באופן מפוקח, בטיול מומלץ לשחרר ולפנק את הילדים בקצת יותר. בסופו של דבר מדובר בחגיגה, אז לכו עם זה עד הסוף!

מטיילים ומשאירים שטח נקי

5. אל תלכלכו – בדיוק כמו שאתם רוצים לטייל בהאתרים נקיים, כך גם אלו שיבואו אחריכם. קחו איתכם לטיול שקיות ניילון, אספו את האשפה שתצברו והשליכו לפח.

אתרי הטבע, הפרקים ומקומות הבילוי דאגו להציב פחי אשפה נגישים וזמינים. השתמשו בהם ושמרו על ארץ ישראל נקיה.

תכנון במחשבה תחילה

6. מסלול מתוכנן וידוע מראש – אל תצאו לפני שמצאתם יעד שמתאים לכל בני המשפחה, לא רק לילדים. פשוט חפשו בגוגל "מסלול לטיול" ותקבלו שורה אינסופית של אפשרויות.

וודאו שיש במקום, או במקומות, אטרקציות ופעילויות לילדים. אז נכון, כשהם מאושרים – אתם מאושרים, אבל אם תשתעממו, תאבדו את הסבלנות ותחמיצו את החוויה המשותפת.

לכן, תכננו את הטיול כך שגם לכם יהיה מה לעשות. למשל, צרפו לטיול חברים עם ילדים – הילדים יחגגו, ולכם יהיה עם מי לדבר.

יש אטרקציות המשלבות פעילויות להורים וילדים. למשל, פארק שייט עם סירות להשכרה הוא הנאה מובטחת. הילדים לא יכולים לחתור ויראו בכם גיבורים – מינימום אינדיאנה ג'ונס!

7. לינה – אם אתם מתכננים טיול הכולל לינה, הזמינו מקומות מראש. אל תסמכו על אפשרות של לינה על בסיס מקום פנוי, במיוחד לא בסופ"שים ובחגים.

עם ישראל אוהב לטייל, ולא הייתם רוצים שזה יבוא על חשבונכם. חפשו מקום המשתלב במסלול האטרקציות שבחרתם, וְודאו שהמקום עונה על צרכי המשפחה.

ולא פחות חשוב, ואולי אפילו יותר – קראו ביקורות. אל תסתפקו בפחות מ-4 כוכבים
והיו ספקניים כלפי מקום לינה עם פחות מ-10 ביקורות.

יתכן שמקום לינה עם פחות מ-10 ביקורות הוא חדש אבל מצויין. הרימו טלפון, דברו עם הבעלים וסמכו על הרושם שהוא עושה עליכם.

אנחנו מאחלים אחלה טיולים – סעו בזהירות וחזרו הביתה בשלום!