יום כיפור חילוני

אמרתם יום כיפור – אמרתם צום. יש מי שיגידו אופניים. לפניכם שורה של חטאים שהפכו כבר למסורת אצל חילונים אדוקים.

אדם דתי אומר: חטאתי, ועל כן ראוי שאכה על חטא בצום ועינוי הנפש. אדם חילוני אומר, לא חטאתי, ואפילו קיבלתי מהמעסיק בונוס – יום חופש על חשבונו, לכן אנצל את היום השקט והרגוע בשנה לעינוגי גוף ונפש.

מכאן התפתחה בקרב הציבור החילוני מסורת שטרם הופיעה באף מחזור ליום כיפור.

ועד שתוסדר מסורת זו הן במחזור ליום כיפור נוסח אשכנז, והן במחזור ליום כיפור נוסח עדות המזרח, קיבצנו כאן מספר רעיונות לבילוי בבית או בחיק הטבע עבור כל מי שצום זה לא אופציה בשבילו.

בינג' מסביב לשעון – מרתון של סרטים וסדרות טלוויזיה

כידוע, כל בתי העינוגים סגורים ביום כיפור. כיוון שכך, נהוג היה בעבר לפשוט על ספריות וידאו ולהצטייד בערמת סרטים שתכסה את יום כיפור מכניסתו ועד צאתו ביום המחרת.

היום, התחלפו ספריות הווידאו במנוי לנטפליקס, והמונח מרתון סרטים ההוחלף במילה בינג'. אבל העיקרון נשאר זהה.

את המקרר מעמיסים בצידה של מטעמים ומשקאות, כדי שבפה לא יעלה אפילו לרגע טעם של צום. לצד שלט הטלוויזיה מניחים קערה מלאה בפופקורן ודואגים למלא את המזווה בשקיות רזרביות להכנה מהירה במיקרו.

אופניים – זמן איכות משפחתי

יום כיפור הוא יומם הגדול של הילדים (וגם של עסקי האופניים). המכוניות נחות בחניה, וזה אומר שהכל מותר על הכביש. הילדים שאולפו (בצדק) לרכּב רק על המדרכה פורצים בחדווה למרכז הכביש ומרגישים פעם בשנה כמו גדולים.

הורים שאינם מתמודדים עם גזירת הצום ויכולים להרשות לעצמם לשרוף אנרגיה, מנצלים את ההזדמנות ויוצאים לבלות זמן איכות עם ילדיהם.

יום כיפור חילוני

פיקניק בחיק הטבע

מי שהזדמן לבקר בכינרת ביום כיפור מכיר את התופעה – החוף מלא מקצה אל קצה באוהלים וציוד קמפינג, המים מוצפים בגלשני רוח, והאוויר אפוף עשן וריח של בשרים על האש.

אלה החילונים האדוקים – סוג של צדיקים שלא יבעירו מנגל בעיר מתוך כבוד לשכנים שקשרו את גורלם עם הצום.

כאן, בחוף ים כזה או אחר, כשהשכנים היחידים הם דגים, הם יכולים לקחת את עינוגי הגוף והנפש עד הקצה ולחגוג על האש כאוות נפשם.

אגב, וללא כל כוונה להוציא למישהו מכם את הרוח מהמפרשים של הגלשן, במלחמת יום הכיפורים חופי הים מָלאו בליינים, וכתוצאה מכך נוצר עיכוב בגיוס הכוחות.

אבל אם להסתכל על חצי הכוס המלאה, כשהחבר'ה הגיעו לקווים הם היו מלאי אנרגיה וחדורי מוטיבציה.

חו"ל קדימה חו"ל

חודש אוקטובר הוא הזדמנות כמעט אחרונה לקפיצה קטנה לאירופה במזג אוויר סביר.

זו התקופה בה אירופה סוגרת קיץ ונכנסת לסתיו. חודש אחר כך אללה יוסטור! הקור או/ו הגשמים חודרים לעצמות, ואתם ממש לא רוצים להיות שם.

גם מחירי הטיסות והאירוח זולים יחסית לעונת התיירות הבוערת, וישראלים שעוד לא השביעו את הרעב לחו"ל שנכפה עליהם בתקופת הקורונה, ינצלו את יום כיפור הקרוב כדי למלא מצברים.

ערב יום כיפור הוא יום עבודה קצר. יום כיפור הוא כמובן יום חופש, סה"כ יומיים. השנה אפשר לצרף גם את סוף השבוע ולהעביר בחו"ל צום מהנה שכולו שחיתות קולינרית, מנוחה וטיולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *