אילוף כלבים לעבודה

מה תפקידם של כלבים מאולפים לעבודה

אילוף כלבים לתפקידים ייעודיים

כלבי עבודה הם כלבים מגזעים שונים, בעלי תכונות מסוימות וייחודיות לאותו גזע. כלבי עבודה משמשים לביצוע מטלות המסייעות לבני האדם. תפקידם של כלבי עבודה הם רבים. לדוגמא: כלבי חילוץ והצלה, כלבי גישוש ואיתור, כלבי ציד, כלבי הגנה ותקיפה ועוד.

כל סוגי התפקידים של אותם כלבים, מצריכים מהם לעבור אילוף כלבים בסיסי ולאחר מכן אילוף כלבים ייעודי, לפי סוג העבודה. חשוב להדגיש כי אילוף כלבים לסוגי עבודה שונים, דורש ידע רב והתמקצעות באותו תחום אילוף.

לכן חשוב לאלף את הכלבים ע"י פנסיון כלבים או מאלף מקצועי באותו תחום ספציפי, ולא לנסות לאלף לבד בבית או אצל מאלף זול. אילוף שגוי ולא נכון יכול לגרום לבעיות התנהגות אצל הכלב.

אילוף כלבים לעבודה

אילוף כלבי גישוש ואיתור

תפקידם של כלבי גישוש הוא איתור אנשים נעדרים, איתור חפצים או בעלי חיים אחרים. הגזע הבולט במיוחד הוא הביגל ממשפחת ההאונדים כלבי ציד. לגזע הביגל חוש ריח מפותח מאוד. בנוסף סוג גזע זה בעל אינטליגנציה גבוה אשר מאפשרת להגיע לאילוף ברמה גבוה, גזע ערני במיוחד וזריז.

אילוף כלבי חילוץ והצלה

תפקידם של כלבי חילוץ והצלה הם איתור ניצולים מתחת להריסות או חילוץ מהמים. בארצות קרות ומושלגות כמו האלפיים בצפון איטליה ודרום שוויץ משתמשים בגזע סן ברנרד, לצורך חילוץ והצלה בהרים המושלגים.

סן ברנרד הוא גזע ענק בעל פרווה כפולה ועבה, גזע זה משמש לחילוץ והצלה של מטיילים אשר איבדו את דרכם בשלג כבד. כאשר כלב זה מוצא את מטייל אבוד הוא נצמד אליו ומחמם אותו בעזרת גופו הגדול ופרוותו עד שכוחות החילוץ מגיעים.

אילוף כלבים לשמירה ואבטחה

תפקידם של כלבי שמירה הוא להתריע על פולשים וניטרולם ולהרתיע את הפולשים לפני כניסתם למתחם. השימוש בכלבי שמירה ואבטחה בדרך כלל במפעלים, בתי עסק ובתים פרטיים לצורך הרתעת פולשים.

הגזעים המועדפים הם רועה גרמני, רועה בלגי, רוטווילר, דוברמן וכדומה. אלו כלבים שמירה מעולים שגם החזות שלהם מרתיעה. ישנם חברות ביטוח אשר מוזילות את המחיר כאשר ישנם כלבי שמירה באותו אזור.

אילוף כלבים לעבודה

אילוף כלבים לתקיפה

תפקידם של כלבי תקיפה הם תקיפת גורם מאיים ע"פ הפקודה, או תגובת תקיפה אוטומטית למצב מאיים, אליו אומנו. כאשר יש להמשיך ולתקוף ואין להרפות גם בתנאים קיצוניים כמו ירי, עשן כבד וכו', עד להישמע פקודה ישירה לחדול.

כלבי תקיפה משרתים לרוב את כוחות צה"ל, משטרת ישראל ויחידות מיוחדות. הגזעים המועדפים הם רועה בלגי, רועה גרמני ועוד. לא כל כלב יכול לשמש ככלב תקיפה.

האילוף של כלבי תקיפה הוא אילוף יותר קשה מאשר אילוף כלבי שמירה. תהליך אילוף כלבים זה מחולק לכמה שלבים.

  • איתור התכונות הרלוונטיות אצל הגורים בגיל 2-4 חודשים.
  • בגיל 4 חודשים אילוף בסיסי.
  • בגיל 7 חודשים אילוף מתקדם + אילוף תקיפה.

באילוף תקיפה מלמדים את הכלב משמעת ברזל, ביצוע התקיפה רק ע"י פקודה או לפי זיהוי איום כמו אקדח או סכין ואפילו תנועת גוף מאיימת. אימונים אינטנסיבים על שיפור הכושר הגופני, התרכזות על האובייקט ולא להרפות את האחיזה ללא פקודה גם אם הכלב תחת לחץ פיזי ומנטלי המופעלים עליו.